Archiv rubriky: Zahradní nábytek

Zahradní nábytek

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Zahradní nábytek je druh nábytku, který je speciálně navržen pro venkovní použití. Proto je typicky vyroben z materiálů jako je plast, dřevo, hliník, proutí a kované železo a mají zvýšenou odolnost proti povětrnostním vlivům.

Dřevěný zahradní nábytek má poměrně dosti velkou odolnost proti povětrnostním vlivům, přesto však, pokud nebude pravidelně ošetřován, jeho životnost se může poměrně rychle zkrátit. Teak jakožto běžně používaný materiál pro venkovní nábytek obsahuje přirozený olej, který způsobuje odolnost vůči účinkům vody (např. hnilobné procesy, nadměrné vsakování a deformace materiálu). Je také částečně odolný proti ohni, kyselinám a zásadám. Pro zvýšení odolnosti se dále používají speciální oleje pro ošetření týkového dřeva. Obecně lze říci, že toto dřevo je velmi tvrdé, pevné, pružné a zachovává si svou stabilitu, déle odolává vlivům počasí – slunečnímu světlu, větru, dešti, sněhu a dokonce i mrazu. Je odolnější vůči parazitům a škůdcům dřeva.

Hliníkový zahradní nábytek má poměrně dlouhou životnost, nicméně, pokud se poškodí ochranná vrstva, bude korodovat. Výhodou hliníku je nízká hmotnost, avšak s omezenou pevností.

Plastový zahradní nábytek je samozřejmě vodotěsný. Avšak jeho životnost je vzhledem k techmologii výroby, nekvalitním materiálů a záměrem samotného výrobce poměrně dosti omezena. Převládá zřejmě názor, že nízké náklady na pořízení plastového nábytku (stoly, židle apod.) eliminují riziko předčasného opotřebení, tím že se prostě jednou za dva roky koupí nový. Tato ekonomicky zaměřená filozofie s sebou však nese neblahé dopady nadměrného zatěžování planety.

Proutěný nábytek je vyroben ze dvou druhů materiálu. Původně se vyráběl ze stonků různých palem z tropických oblastí po celém světě. Tyto stonky byly hustě tkané do zámkového výpletu a zformované do požadované struktury. Moderní proutěný nábytek se vyrábí již vyrábí z umělé pryskyřice, což zvyšuje jeho průměrnou délku života a zároveň snížení výrobních nákladů.

Odolnost kovaného venkovního nábytku je poměrně vysoká, přesto však může, při nedostatené povrchové úpravě podléhat korozi.